Ana Sayfa / Demir Haber / Konut Kredi Faizleri Yükseliyor

Konut Kredi Faizleri Yükseliyor

İnşaat sektöründe başlatılan seferberlik kampanyası bitiyor. Bankalar konut kredi faizlerini 0,98`e çekmişti ancak faizler yükselmeye başladı.
Hürriyet`te yer alan habere göre, KONUTDER, GYODER ve İNDER`in öncülüğünde 42 firma kampanya başlatmıştı ve kampanyaya 1.5 ayda 100`ü aşkın firma katıldı. Edinilen bilgilere göre, toplam 20 milyar liralık 40 bin konut satıldı.
Faizler yükselecek
120 aylık konut kredisi faizini yüzde 1,30`lu seviyelerden yüzde 0,98`e çeken kamu bankaları bu hafta kampanyayı bitime kararı aldı. Hatta VakıfBank kampanyayı geçtiğimiz hafta bitirdi. Özel bankalar da faiz oranlarını yüzde 2,09`a çıkardı. Sektör temsilcileri, konut alacakları bu hafta sonunu kaçırmamaları konusunda uyarıyor.
Kampanya boyunca ikinci el de dahil toplam 20 milyar liralık hacim oluştuğunu ifade eden KONUTDER Başkanı Altan Elmas,bunun da 40 bin adetlik satışa işaret ettiğini söyledi. Elmas, tüketicilerin bu fırsatı mutlaka değerlendirmesi gerektiğini söyledi.
Konutta zam yolda
24 Haziran seçimlerinin tamamlanmasıyla piyasalarda belirsizliğin kalktığını ifade eden İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, “Son fırsatı kaçırmayın” uyarısında bulundu.
GYODER Başkanı Feyzullah Yetgin de konuyla ilgili açıklama yaptı. Yetgin, konut fiyatlarının üzerinde korkunç bir maliyet baskısı olduğunu söyledi ve sözlerine şöyle devam etti; “Bu tarihi fırsat bir daha ne zaman gelir bilinmez. Tüketiciler hafta sonunu iyi değerlendirsin. Çünkü artık konut fiyatlarının zamlanması kaçınılmaz”

 

Bir önceki yazımız olan Dünya Metal Fiyatları Nasıl Belirleniyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Diğer Konular

Kentsel Dönüşümde Sürpriz Değişiklik

Kentsel dönüşümde yapılan değişiklikler riskli bir yapıda hak sahiplerinin 3’te 2’si dönüşüme evet derse, 3’te …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir