Ana Sayfa / Demir Haber / Yabancıların Yeni Gözdesi Samsun Oldu

Yabancıların Yeni Gözdesi Samsun Oldu

Karadeniz Bölgesinin Paralayan Yeni Yıldızı Samsun Oldu
Yabancılar her geçen gün Karadeniz bölgesinde yer alan illere daha fazla ilgi göstermeye devam ederken bu illerden biri de Samsun olarak öne çıkıyor. Samsun konut satış rakamları incelendiğinde yabancıların kente olan ilgisinde yaşanan artış ortaya çıkarken özellikle de son 3 ay içerisinde 119 yabancının bu şehirden konut satın aldığı bilgisi geldi.
Yabancıların son zamanlarda ilgisi her geçen gün karadeniz civarına olan ilgisi artarken bu illerden biriside samsun olarak ön plana çıkıyor. Samsun ilinde konut satış istasikleri incelendiğinde yabancıların özellikle Iraklıların igisinin artış gösterdi son 6 ay içinde 120 yabancının Samsun ilinde konut satın aldı.

13 Farklı Ülkeden Vatandaşlar Konut Yatırımında Samsun’u Tercih Etti
Konut sektöründe yaşanan zorlu günlerin aşılmasında tek umut kaynağı haline gelen yabancılara konut satışı konusunda hükümet bazı çalışmalar yapmaktadır. Verilecek olan teşviklerle birlikte yabancılara konut satışında artış beklenirken doğal güzellikleri sayesinde Karadeniz bölgesine olan ilgi her geçen gün artış göstermektedir.

Trabzon ve Ordu’nun ardından Karadeniz bölgesinin bir diğer büyük ili olan Samsun’da yabancıların konut taleplerinde anlamlı bir artış yaşandığı görülmektedir. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Tapu ve Kadastro Samsun Bölge Müdürü Hasan Özalban yabancıların konut taleplerinde artış olduğunu doğruladı. İlk 3 aylık dönemde Samsun’dan 4 Almanya vatandaşı, 3 ABD vatandaşı, 3 Azerbaycan vatandaşı, 2 Ürdün vatandaşı, ve birer Avusturya, Arap Emirlikleri, Bosna Hersek, İran, Kırgızistan, Kazakistan, Türkmenistan, Yeni Zelanda ve Irak vatandaşı konut almış oldu

Yabancıların ilgisi Samsun’da memnuniyetle karşılanırken emlak piyasası ise henüz yoğun bir artış yaşanmadığı için fiyatlardan etkilenmiş gibi gözükmüyor ama ilerleyen dönemde bu talep dalgasında olası bir artış halinde Samsun konut fiyatları da buna paralel olarak artış gösterecektir.

Bir önceki yazımız olan Türkiye, ABD Hurda Demir ve Çelik İhracatının Hedefinde başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Diğer Konular

Konut Kredi Faizleri Yükseliyor

İnşaat sektöründe başlatılan seferberlik kampanyası bitiyor. Bankalar konut kredi faizlerini 0,98`e çekmişti ancak faizler yükselmeye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir